PAŁUKI

Pałuki – niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Region kulturowy o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli około 130 jezior...
Współczesne Pałuki to region turystyczny – pełen urokliwych miejsc zaskakujących swoistą atmosferą. Pochodzenie jego nazwy tłumaczy się pagórkowatym ukształtowaniem terenu.
Pałuki leżą na pograniczu dwóch województw – wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Choć obejmują obszar o powierzchni zaledwie 2000 km2, są bardzo zróżnicowane. To tutaj obok tętniącego życiem Biskupina i kolejek wąskotorowych natura stworzyła doskonałe warunki do wypoczynku – liczne jeziora, z których część otaczają lasy.
Za niepisaną stolicę Pałuk uznawany jest Żnin. W promieniu ok. 15 km od „serca” regionu znajdują się liczne zabytki i atrakcje turystyczne.
Wśród nich są:
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
- Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji z pobliskimi ruinami XIV-sto wiecznego zamku Diabła Weneckiego,
- Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie z gotycką wieżą ratuszową (XV w.),
- Żnińska Kolei Wąskotorowa, której trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy,
- Pałac Lubostroń,
- kościół pw. Św. Mikołaja w Gąsawie,
- Miasteczko western Silverado City w Bożejewiczkach,
- Rodzinny Park Rozrywki Zaurolandia w Rogowie,
- Interaktywne Muzeum Rybactwa w Biskupinie.
Warto wspomnieć również o pomniku Leszka Białego w Marcinkowie Górnym oraz pobliskim obelisku upamiętniającym miejsce śmierci księcia. Przez region przebiega Szlak Piastowski, który łączy miejsca związane z początkami państwa polskiego.
Charakterystyczne dla Pałuk są też zespoły dworskie i pałacowo – parkowe na czele z uznawanym za perłę polskiego klasycyzmu Pałacem Lubostroń. Otacza go przepiękny, 40-sto hektarowy park. Dobrze zjeść można w Grochowiskach Szlacheckich, gdzie znajduje się dwór z końca XVIII w. zbudowany w stylu klasycystycznym oraz w barokowym dworze w Marcinkowie Górnym. Warto też zajrzeć do Dworu Marzeń w Sielcu, który był własnością twórcy Marynarki Wojennej w Polsce międzywojennej oraz obrońcy Helu podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. – admirała Józefa Unruga.
Stosunkowo mała odległość pomiędzy atrakcjami turystycznymi sprawia, że warto zrezygnować z samochodu i wybrać się w teren rowerem. Pałuckie szlaki stanowią ciekawą propozycję zarówno dla amatorów jak i bardziej wytrenowanych miłośników sportu. Urozmaicone krajobrazy, liczne pagórki i podjazdy czynią trasy bardzo atrakcyjne i wymagające pod względem technicznym, przez co sprzyjają bardziej wymagającym treningom.