Organizator:

SZLAK FORTYFIKACJI MAZURSKICH

Podziel się

Poza licznymi jeziorami i rozległymi lasami w województwie warmińsko-mazurskim znajdują się też inne obiekty, które mogą zainteresować turystę. Miłośnicy historii na pewno chętnie zwrócą uwagę na Samochodowy Szlak Fortyfikacji Mazurskich, który poprowadzi go przez staropruskie grodziska, średniowieczne zamki, mury obronne czy fortyfikacje polowe z czasów I i II wojny światowej. Ich powstaniu sprzyjały: pagórkowate ukształtowanie terenu oraz warunki naturalne panujące w regionie .

Długość: 438,00 km
Znak / kolor: szlak oznakowany znaczkiem ze schronem
Trasa szlaku: Reszel - Kętrzyn - Gierłoż - Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze - Kruklanki - Gołdap - Stańczyki - Wydminy - Giżycko - Orzysz - Pisz - Jeże - Ruciane-Nida - Mikołajki – Ryn

W Reszlu będzie okazja zwiedzić zamek biskupi z drugiej połowy XIV wieku. Następnie przemieścić się do Kętrzyna, gdzie warto zajść do gotyckiego kościoła obronnego św. Jerzego i zamku.

Podążając szlakiem fortyfikacji, odwiedzić  warto m.in. Wilczy Szaniec w Gierłoży, czyli główną kwaterę Adolfa Hitlera w latach 1941-44. Stąd dowodził on wojskami atakującymi ZSRR, tutaj też w lipcu 1944 r. doszło do najsłynniejszego zamachu na jego życie. Niedaleko od Gierłoży znajdują się Mamerki. Znajdowała się tu Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Atrakcją jest tu 30 niezniszczonych żelbetowych schronów zbudowanych w latach 1940-44.

Po zwiedzeniu w Węgorzewie zamku krzyżackiego, pokierować się można do wsi Pozezdrze. W lesie, przy szosie prowadzącej do Giżycka, znajduje się Kwatera polowa Heinricha Himmlera, w skład której wchodziło 9 obiektów. Bunkier samego szefa SS zachował się w dobrym stanie.

W Stańczykach znajdują się natomiast dwa monumentalne wiadukty linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Są udostępnione do zwiedzania, a przejście nimi (mają wysokość 36 m) nad doliną rzeczki Błędzianki będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Etapem szlaku jest również twierdza Boyen w Giżycku. Została zbudowana w kształcie gwiazdy pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Twierdza powstała na rozkaz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV w połowie XIX w.  i miała bronić dostępu do państwa pruskiego od wschodu. Skutecznie zatrzymała marsz wojsk rosyjskich w 1914 r.

W Orzyszu, do którego dojechać można po wizycie w Giżycku, zachował się XVI-wieczny kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej oraz cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. W okresie PRL w mieście stacjonował słynny wojskowy 7 Oddział Dyscyplinarny. 

Szlak wiedzie dalej przez Mikołajki, uznawane za żeglarską stolicę Polski i kończy się w Rynie. Można tu obejrzeć XIV-wieczny zamek krzyżacki (obecnie czterogwiazdkowy hotel) oraz zobaczyć unikatowy już na naszych terenach wiatrak holenderski.

Więcej informacji:

www.szlaki.mazury.pl/

www.mazury.travel/szlak-fortyfikacji-mazurskich/