Organizator:

SZLAK PIASTOWSKI

Podziel się

Dla tych, którzy poszukują przygód z historią i korzeni polskości oraz tych, dla których ważna jest wartość historyczna miejsc, Szlak Piastowski oferuje poznanie historii początków państwowości polskiej w nowoczesnej formie przekazu, z gwarancją autentyczności historycznej, w miejscach znanych z podręczników historii Polski.

Szlak Piastowski to jeden z najstarszych szlaków kulturowych w Polsce. Łączy najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego oraz pojawieniem się religii chrześcijańskiej na tych ziemiach.

Przebiega przez dwa województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Tworzą go dwie trasy (północ-południe, wschód-zachód), krzyżujące się w Gnieźnie, kolebce państwa polskiego. To one podpowiadają kierunek zwiedzania i dają turystom możliwość eksploracji tego obszaru kulturowego w różnorakich kombinacjach. Wszystkie obiekty znajdujące się na Szlaku są tematycznie związane z czasami Piastów. Stanowią gwarancję spójnej narracji i świadczą o wysokiej jakości poznawczej i historycznej, oferowanej przez ten obszar kulturowy.

 

Szlak Piastowski oferuje mnóstwo atrakcji przez cały rok, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oprócz zwiedzania obiektów i atrakcji Szlaku oraz jego historycznych miejsc, poznawania artefaktów w muzeach, skansenach i rezerwatach, do dyspozycji turystów pozostają warsztaty, pokazy, gry i zabawy w rekonstruowanych osadach średniowiecznych, inscenizacje bitew, interaktywne makiety, średniowieczne jarmarki i pochody oraz zwiedzanie z przewodnikiem. To dobry pomysł zarówno na weekend, jak i na dłuższe rodzinne wypady.