Organizator:

Szlaki i atrakcje turystyczne

Podziel się

TOUR SALON poleca miejsca w Polsce warte odwiedzenia, a także obiekty noclegowe i gastronomiczne, z których warto skorzystać. Sprawdź i zaplanuj fantastyczne weekend lub wakacje.

SZLAK PIASTOWSKI

Dla tych, którzy poszukują przygód z historią i korzeni polskości oraz tych, dla których ważna jest wartość historyczna miejsc, Szlak Piastowski oferuje poznanie historii początków państwowości polskiej w nowoczesnej formie przekazu, z gwarancją autentyczności historycznej, w miejscach znanych z podręczników historii Polski.

Więcej informacji

SZLAK ZAMKÓW GOTYCKICH

Jest to długi szlak, na którym możemy podziwiać niektóre zamki gotyckie Warmii, Mazur, Kaszub i Powiśla. Zamki te wchodzą w skład Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie”. Wśród znajdujących się na szlaku obiektów znajdują się budowle krzyżackie, kapitulne i biskupie, o różnej wielkości, przeznaczeniu i charakterze obronnym. Szlak nie ma dokładnie wyznaczonej trasy – w terenie można odnaleźć różne oznakowane warianty przebiegu. Znajdziemy też wiele tablic służących promocji szlaku.

Więcej informacji

MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70

Szlak wodny łączący Odrę z Zalewem Wiślanym pełen jest zabytkowych budowli, historycznych miast, przejawów działalności człowieka oraz niezwykle bogatej przyrody. Znajdziemy tu wpisane na listę UNESCO: zamek w Malborku i średniowieczny zespół miejski Torunia. Ponadto: zamki krzyżackie w Kwidzynie, Gniewie, Świeciu, Sztumie i Nowym; zabytkowe miasta: Chełmno, Gdańsk, Grudziądz, Elbląg czy Bydgoszcz.

Więcej informacji

DOLNOŚLĄSKIE: Park Leśny w Lubinie

Park Leśny to około 25 hektarów lasu, w którym oprócz ścieżek spacerowych są także: świetne zachowana zabytkowa strzelnica, nowoczesne wystawy historyczne, plac zabaw i park linowy. Można tu zobaczyć okazałą strzelnicę wojskową, zabudowaną w latach 30. XX wieku. Na potrzeby edukacji historycznej odremontowano także cztery zabytkowe bunkry. Park Leśny to również przestrzeń, gdzie można świetnie się bawić i zadbać o codzienną porcję aktywności fizycznej. Oprócz scenerii idealnej do spacerów czy uprawniania biegów, w parku są też świetne warunki do zabawy dla młodszych i starszych.

Więcej informacji

DOLNOŚLĄSKIE: Twierdza Kłodzko

Miejsce owiane aurą tajemniczości, gdzie z pewnością każdy odnajdzie dla siebie coś interesującego. Przewodnicy oprowadzający po Twierdzy w ciekawy sposób opowiedzą o burzliwej historii tej fortyfikacji i odkryją jej sekrety.

Więcej informacji

DOLNOŚLĄSKIE: ZOO Lubin

ZOO Lubin to najmłodszy ogród zoologiczny w Polsce. Powstał w 2014 roku, zajmując ponad 14 ha parku miejskiego w Lubinie. Kolekcja zwierząt skupia ponad 80 gatunków, z czego ok. 60 to ptaki. Wstęp do ogrodu zoologicznego jest bezpłatny, a odwiedziny można zaplanować na każdy dzień w roku, gdyż zoo jest otwarte okrągły rok – bez wyjątków!

Więcej informacji

DOLNOŚLĄSKIE: Czerwony Gryf

Stowarzyszenie to źródło kontaktu dla osób, które szukają pilota bądź przewodnika po Świdnicy i okolicach. W zawiązku z tym, oferujemy Państwu usługi przewodnickie najwyższej jakości, w języku polskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim.Przygotowujemy i realizujemy programy zwiedzania dostosowane do życzeń turystów. Jeśli chcecie Państwo miło spędzić czas w naszej przepięknej Świdnicy i okolicach, poznać jej zabytki i historię zadzwońcie do przewodnika z naszego Stowarzyszenia.

Więcej informacji

DOLNOŚLĄSKIE: Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku to miejsce,  w którym dzieci i dorośli poczują się jak bohaterowie bajkowej opowieści. Niczym olbrzym Guliwer możecie odkryć w miniaturowym świecie słynne budowle i zabytki. Park miniatur ma powierzchnię ponad dwóch hektarów i został idealnie wkomponowany w malowniczy, górski krajobraz Ziemi Kłodzkiej. W pięknym ogrodzie znajduje się ponad 40 misternie wykonanych makiet oraz unikalna roślinność, sprowadzona z najlepszych szkółek ogrodniczych.

Więcej informacji

DOLNOŚLĄSKIE: Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to unikalne miejsce na mapie Dolnego Śląska, jak i Polski. Jedno z nielicznych miejsc, gdzie możecie Państwo poczuć prawdziwą historię kolejnictwa – począwszy od maszyn parowych, skończywszy na lokomotywach elektrycznych.Ponad 2,5 hektara terenu danej Parowozowni pozwoli na spędzenie kilku godzin wśród zabytków techniki – możecie je poznać zarówno przy pomocy naszych zaangażowanych przewodników, jak i samemu, niespiesznie odkrywając zakamarki.

Więcej informacji

MAŁOPOLSKIE: Energylandia

Energylandia to najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce. 35 hektarów powierzchni zagospodarowano 75 atrakcjami w 5 strefach tematycznych. W tym 15 Roller Coasterów i 23 atrakcje dla dzieci do 3 lat.

Więcej informacji

MAZOWIECKIE: Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki na warszawskim Placu Konesera to interaktywne galerie, przewodnicy z pasją oraz możliwość degustacji Polskich Wódek. Muzeum oferuje możliwość udziału w tematycznych modułach szkoleniowych prowadzonych przez profesjonalnych barmanów. Wyjątkowe przestrzenie zabytkowego budynku dawnego Zakładu Rektyfikacji sprzyjają organizacji warsztatów, konferencji oraz imprez wieczornych. Muzeum mieści również kameralną salę kinową oraz klimatyczny koktajl bar ¾.

Więcej informacji

OPOLSKIE: Szlak kulinarny opolski bifyj

Wielobarwna jak motywy na porcelanie, oczywiście tej opolskiej, jest kuchnia regionalna Opolszczyzny. To tutaj spotykają się wpływy polskie z niemieckimi, czeskimi i kresowymi, których zasmakować można w tradycyjnych potrawach serwowanych przez najlepsze restauracje w regionie. I to właśnie te restauracje znajdują się na prezentowanym Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego pod wdzięczną nazwą „Opolski Bifyj”.

Więcej informacji

OPOLSKIE: Zamek Moszna

Jedna z najsłynniejszych rezydencji w Polsce przywodząca na myśl baśniowe klimaty. 99 wież, 365 komnat, łącznie 8 tys. m2 powierzchni otoczonych 10 hektarowym parkiem. Zamek został wybudowany pod koniec XIX w. w miejscu częściowo spalonego barokowego pałacu. Jest urzeczywistnieniem wizji ówczesnego właściciela Mosznej – Franza Huberta von Tiele-Wincklera.

Więcej informacji

OPOLSKIE: Fabryka Robotów - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mosznej

Drugi po bajkowym zamku hit Mosznej to właśnie Fabryka Robotów, dzieło jednego niezwykle zdolnego człowieka, fana filmów science fiction i fantasy – Sebastiana Kucharskiego. W muzeum można podziwiać zbudowane przez niego roboty przede wszystkim postaci z filmów Sci-fi z których największe dochodzą do 3,5 m wysokości i ważą niemal tonę. Są tu także rzeczy bardziej użytkowe wykonane tą samą techniką, takie jak stoły, pendrive’y czy podstawki pod książki. Wszystkie powstają głównie ze złomu samochodowego.

Więcej informacji

OPOLSKIE: Twierdza Nysa - bastion św. Jadwigi

Jego obecny dwukondygnacyjny kształt jest wynikiem przebudowy w XVII wieku, kiedy miał zostać przekształcony w koszary. Na początku XIX w. był miejscem przygotowywania amunicji w czasie trwającego aż 114 dni oblężenia przez wojska napoleońskie, a w 1870 r. był więzieniem dla francuskich jeńców. Później pełnił rolę koszar. Dzisiaj, po gruntownej renowacji jest siedzibą punktu informacji turystycznej oraz miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. .

Więcej informacji

OPOLSKIE: Jura Park i Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie

Na zwiedzających czekają tu dziesiątki atrakcji – od interaktywnej podróży po dziejach Ziemi w jednym z najdłuższych na świecie kin 3D – Tunelu Czasu, przez 1,5 km ścieżkę dydaktyczną z niemal 250 modelami 70 gatunków mezozoicznych gadów i płazów naturalnej wielkości, Pawilon Paleontologiczny – jedyne na świecie muzeum zlokalizowane nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym, park rozrywki z Bajkową Krainą Dinozaurów.

Więcej informacji

OPOLSKIE: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Otwarte w 2016 roku jedno z niewielu tego typu placówek w Europie. Prezentuje historie polskiej piosenki od 20 lat ubiegłego wieku do czasów współczesnych. W pełni interaktywne, z dwoma multimedialnymi ścianami pełniącymi role multimedialnych odtwarzaczy zaprasza w swoje progi miłośników muzyki i opolskiego festiwalu. Absolutnym hitem ekspozycji są budki nagraniowe, w których każdy może zarejestrować zaśpiewany przez siebie utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.

Więcej informacji

POMORSKIE: Pętla Żuławska

Pętla Żuławska jest miejscem wyjątkowym, godnym polecenia wszystkim pragnącym przeżyć prawdziwą przygodę i odkryć coś nowego. Szlak harmonijnie łączy w sobie atrakcyjna sieć wodnych połączeń i obiektów żeglarskich z fascynującą przyrodą oraz atrakcjami dziedzictwa kulturowego obszaru Żuław Wiślanych.

Więcej informacji

ŚLĄSKIE: Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł

Muzeum Dawnych Rzemiosł mieści się w autentycznym, byłym budynku elektrycznego młyna. Zachwyca pięknie odrestaurowany obiekt i ekspozycja, w części multimedialna oparta o młynarstwo, piekarstwo, szewstwo, bednarstwo, kołodziejstwo. Atutem są oryginalne maszyny, urządzenia, eksponaty.

Więcej informacji

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: Szlak Krutyni

Szlak ten kojarzony jest przede wszystkim z wypoczynkiem w kajaku, podczas gdy równie ciekawie można pokonać go rowerem lub pieszo. Zapewniają to oznakowane trasy, przebiegające przez najciekawsze miejsca oraz sieć 10 stanic wodnych PTTK. Stanice są tak rozmieszczone, aby codziennie można było pokonać dystans dzielący każdą z nich. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem może być połączenie spływu i wycieczki rowerowej. W taki sposób na pewno dotrzemy do najatrakcyjniejszych punktów.

Więcej informacji

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: Green Velo

W województwie warmińsko-mazurskim trasa ma 397 km długości, z czego około połowa poprowadzone jest wydzielonymi drogami dla rowerów, których większość jest w środkowej i wschodniej części trasy. Po Green Velo można przejechać od Elbląga, przez Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Korsze, Węgorzewo po Gołdap i wschodnią granice regionu, by kontynuować podróż po Suwalszczyźnie.

Więcej informacji

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: Szlak kopernikowski

Chociaż Mikołaj Kopernik niektórym może kojarzyć się tylko z Toruniem, to ten znamienity astronom większą część życia spędził na terenie dzisiejszego województwa warmińsko–mazurskiego, na Warmii. Tu dokonał wielu odkryć i tu stworzył swoje sławne dzieło „O obrotach sfer niebieskich". Również na Warmii, we Fromborku, zmarł w roku 1543 i został pochowany w katedrze.

Więcej informacji

WARMIŃSKO-MAZURSKIE: Szlak fortyfikacji mazurskich

Samochodowy Szlak Fortyfikacji Mazurskich prowadzi go przez staropruskie grodziska, średniowieczne zamki, mury obronne czy fortyfikacje polowe z czasów I i II wojny światowej. Ich powstaniu sprzyjały: pagórkowate ukształtowanie terenu oraz warunki naturalne panujące w regionie .

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Park Orientacji Przestrzennej

Park Orientacji Przestrzennej to wyjątkowy w Europie model przestrzeni służącej rehabilitacji i rewalidacji osób z dysfunkcją wzroku. Otwarta strefa rekreacji jest połączeniem parku krajobrazowego i odtworzonego ogrodu barokowego wraz z zabytkową aleją grabową. W otoczenie wkomponowano specjalne przyrządy dydaktyczne, na których poza rozwijaniem sprawności fizycznej, ćwiczący mogą uczyć się orientacji przestrzennej.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Rodzinny Park Przygód i Edukacji Górecznik

Rodzinny Park Przygód i Edukacji Górecznik, to miejsce dla całej rodziny. Kompleks położony jest na obrzeżach Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, gdzie najmłodsi mają okazję odkrywać świat przyrody na ścieżkach edukacyjnych, na których można zobaczyć historyczne eksponaty w postaci dawnych maszyn i urządzeń związanych z wsią i rybactwem.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Zespół Pałacowo-Parkowy Jankowice

Pałac oferuje wiele atrakcji kulturalnych i edukacyjnych, integrujących społeczność lokalną. Na jego terenie mieści się między innymi: Samorządowa Szkoła Muzyczna I Stopnia, Tarnowskie Centrum Senioralne i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obiekt włącza się w tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury a jego wnętrza stanowią znakomitą scenografię dla wystaw, spotkań, lekcji historycznych, konkursów literackich, warsztatów, festiwali muzycznych, konferencji czy szkoleń.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Projekt "Na puszczańskim szlaku"

„Na Puszczańskim szlaku” to projekt realizowany w Chorzępowie, integruje mieszkańców wsi wokół pomocy dla niepełnosprawnych, wyrażającą się w przygotowaniu ścieżki edukacyjnej w lesie, przystosowanej dla potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, dostosowanie plaży do osób niepełnosprawnych ruchowo, organizowanie imprez jak przejazdy wozem strażackim dla niewidomych dzieci, wiele innych działań, podejmowanych przez wszystkich mieszkańców wsi pełnych zrozumienia dla niepełnosprawności osób, które uczestniczą w programie.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Skansen Bicz

Skansen Bicz to niepowtarzalne miejsce gdzie można podziwiać uroki dawnej polskiej wsi. Miłośników historii zainteresuje niepowtarzalny park etnograficzny, w którym ujrzymy ponad 10 tysięcy unikatowych eksponatów, w tym 200-letnie wiatraki “koźlaki”. Ponadto w tej malowniczej scenerii usytuowane są chata grillowa, chata biesiadna, sala weselna, sala bankietowa oraz hotel.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Park linowy "Leśny raj"

Park Linowy „Leśny Raj” to 60 przeszkód, których łączna długość wynosi 400 metrów, godzinna zabawa zawieszona nad ziemią na wysokości od 5 do 11 metrów. Różnorodności przeszkód nie pozwoli na nudę, 4 tyrolki oferujące maksimum prędkości i zabawy, kładki, które sprawdzą Państwa równowagę oraz wymagające trawersy i wiele innych zapewniają niezapomniane wrażenia oraz poczucie wolności.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Park Makiet MIKROSKALA

Park Makiet „Mikroskala” to zupełnie nowa atrakcja, unikatowa w skali europejskiej. W Parku znajduje się wystawa makiet o tematyce filmowej, przyrodniczej oraz historycznej.Odwiedzający park mogą podziwiać m. in. makietę wybuchu w Hiroshimie, filmu „Gwiezdne Wojny”, Arki Noego, floty Krzysztofa Kolumba u wybrzeży Karaibów, tonącego Titanica, czy makietę  lądowania na Księżycu. Są też tradycyjne makiety kolejowe dla starszych oraz młodszych pasjonatów kolejnictwa.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Sky Camp

Strefa spadochronowa Sky Camp, to miejsce, gdzie można spełnić odwieczne marzenie o lataniu. Prawdziwa dawka adrenaliny, ogromne doświadczenie instruktorskie i zapewnione bezpieczeństwo, to gwarancje świetnej zabawy i wspomnień do końca życia! Skoki w tandemie, to atrakcja dla każdego, kto chce od życia czegoś więcej i szuka niesamowitych wrażeń, wspaniałych widoków i spełnienia marzeń.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Muzeum Okręgowe w Koninie

Położony na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Gosławskiego zamek nie przypomina disneyowskich założeń zamkowych z naszych wyobrażeń i może wydawać się skromny. Trzeba jednak pamiętać, że miał on spełniać przede wszystkim funkcję obronną. Stąd jego szczególna lokalizacja na wąskim, piaszczystym półwyspie, otoczonym z trzech stron wodami jeziora i bagnami. Współcześnie zamek gotycki jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Koninie. Można w nim zobaczyć między innymi stałe wystawy Konin poprzez wieki, Judaika i Pradzieje ziemi konińskiej, a także jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji biżuterii.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Nadleśnictwo Łopuchówko

Jeśli jesteś spragniony leśnej wiedzy, niedaleko Poznania znajdują się dwa ośrodki edukacji leśnej. Jeden “Dziewicza Góra” w Czerwonaku, a drugi “Łysy Młyn” w Biedrusku. Ten pierwszy znajduje się u podnóży najwyższego wzniesienia Puszczy Zielonki, Dziewiczej Góry. Na szczycie wzniesienia znajduje się 35 m wieża widokowa, z której widać piękną puszczę oraz miasto Poznań. Przy dobrej pogodzie z wieży można dojrzeć nawet katedrę gnieźnieńską, która jest oddalona aż o 40 km!

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Nadleśnictwo Sieraków

Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy znacznie bliżej - w Wielkopolsce, a dokładniej w Nadleśnictwie Sieraków. Panują tam idealne warunki do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie przepięknej przyrody. Wycieczki rowerowe, piesze, każdy sposób jest dobry. Kraina ta zawdzięcza swoje magiczne i unikalne tereny zlodowaceniu północno polskiemu, który wyrzeźbiło na tym terenie aż 25 jezior.

Więcej informacji

WIELKOPOLSKA: Nadleśnictwo Jarocin - Czeszewski Las

Nadleśnictwo Jarocin to wyjątkowe miejsce, a wszystko za sprawą Czeszewskiego Lasu, zwanego Małą Białowieżą. Rezerwat Czeszewski Las jest najstarszym rezerwatem w Wielkopolsce. W chwili obecnej rezerwat liczy sobie ponad 222 ha, stanowi serce Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, jednego z najpiękniejszych miejsc w Wielkopolsce. W rezerwacie znajdują się ścieżki edukacyjne „Stare Dęby”, „Starorzecze” i „Nad Lutynią”.

Więcej informacji