Patronat Honorowy


Partnerzy Targów
Wioski indiańskie

Gotowy do podróży do wiosek indiańskich? Grupy rekonstrukcyjne Indian preriowych i równinnych zademonstrują, jak żyły plemiona na drugiej półkuli. Tylko na targach TOUR SALON!

Zobacz, jakie indiańskie atrakcje czekają na Ciebie w Poznaniu, na TOUR SALONIE:


(kliknij w nazwę i przenieś się do interesującego Cię miejsca na stronie)

 

Muzeum Indian w Spytkowie

k/Giżycka na Mazurach

Każdy z nas bawił się w dzieciństwie w Indian, wszyscy znamy indiańską kulturę i historię z filmów i książek. Ale czy na pewno? Po wizycie w Muzeum Indian może się okazać, że nasza wiedza to jedynie garść stereotypów, wymagających gruntownej weryfikacji.

muzeum_indian_spytkowo.jpg

Muzeum Indian w Spytkowie jest obiektem sezonowym, który składa się z:

Muzeum Indian Ameryki Północnej, gdzie w stuletnim kamiennym, mazurskim budynku prezentujemy swoją kolekcję oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, przedmiotów obrzędowych, zabawek, sztuki współczesnej itd.

plenerowego modelu Indiańskiej Wioski, złożonej z kilku naturalnej wielkości tipi oraz konstrukcji obrzędowych (szałas pary, platforma pogrzebowa)

Dla dzieci i dorosłych

Wszystkie te elementy ożywają w barwnych opowieściach profesjonalnie przygotowanych, posiadających bardzo bogatą wiedzę przewodników. Poziom opowieści dostosowywany jest do każdej grupy wiekowej: dla dzieci i młodzieży. Wizyta w Muzeum Indian może być wspaniałym uzupełnieniem wiedzy szkolnej; dorośli również nie będą się tu nudzić – dowiedzą się, że kultury poszczególnych plemion indiańskich były o wiele bogatsze niż przedstawiają to książki przygodowe i filmy, a także uzyskają odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące Indian.

Muzeum proponuje oferty dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych

www.muzeumindian.pl
facebook.com/muzeumindian

 

Wioska indiańska w Łopuchówku

Murowana Goślina | Puszcza Zielonka

Od 12-tu lat wioska specjalizuje się w organizacji wypoczynku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W swojej działalności dzieli się własnymi zainteresowaniami, które są związane z kulturą ludów tubylczych obu Ameryk. Pasja ta inspiruje zawodowe działania. Łączymy to z dobrą zabawą, wypoczynkiem i edukacją.

wioska_indiasska_lopuchowko.jpg

Wioska indiańska w Łopuchówku koło Murowanej Gośliny zlokalizowana jest na terenie Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka". Prowadzone są tam zajęcia rekreacyjno-edukacyjne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych.

Koczownicy Wielkich Równin

Główną częścią wioski jest „Obozowisko Koczowników Wielkich Równin”. Jest to wystawa z ekspozycjami przedmiotów związanych z codziennym życiem Indian Ameryki Północnej. Wśród malowanych tipi (namiotów indiańskich) -  przenośnych domostw mieszkańców prerii, przedmiotów codziennego użytku, bogato zdobionych strojów i prymitywnej broni można odczuć magiczną atmosferę świata dawnych wojowników i łowców.

Wypoczywać - tak, ale aktywnie

W aktywnym wypoczynku pomogą, m.in. plac zabaw ze strzelnicami, gdzie sprawdzimy swoje umiejętności w różnych formach „polowania” i tor przeszkód. To świetne miejsce na wykazanie się sprawnością i siłą fizyczną.

W wiosce przysiądziemy się przy ognisku, które znajdujące się w tio-tipi. To wielki indiański namiot, który mieści się nawet sto osób!.

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy – członkowie Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian.

www.kokopelli.pl

 

Wioska indiańska Puszczykówka

woj. podlaskie

Wioska indiańska Puszczykówka położona na Podlasiu, 6 km od Suchowoli - centrum Europy, zdaje się leżeć na końcu świata.

wioska_indianska_puszczykowka.jpg

Z daleka od miejskiego zgiełku

Otoczona Biebrzańskim Parkiem Narodowym, jeziorami augustowskimi, przyklejona do stóp lasu pozwala na wyciszenie, posmakowanie przyrody, oderwanie się od rzeczywistości oraz na zapoznanie się z kulturą rdzennych Amerykanów.

Miłośnikom zwierząt Puszczykówka proponuje zwiedzanie stale się powiększającego mini zoo, a w nim zwierzęta amerykańskie takie jak indyki, szop pracz czy skunks oraz rodzime kozy, bażanty, króliki i inne.

Puszczykówka zaprasza dzieci i dorosłych na:

  • indiańskie gry i zabawy,
  • mini zoo,
  • jazdę konną,
  • wycieczki szkolne i indywidualne,
  • agroturystykę i noclegi w tipi,
  • imprezy okolicznościowe.

www.puszczykowka.pl

Wioska indiańska Tatanka

Solca Mała (woj. łódzkie)

Wioska indiańska Tatanka istnieje od 2003r. Mieści się we wsi Solca Mała między Ozorkowem a Łęczycą, woj. łódzkie (blisko drogi krajowej nr 91). Prowadzona jest przez pasjonatów z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian.

wioska_indianska_tatanka.jpg

Namioty tipi i ziemianka

Na terenie wioski jest 15 namiotów tipi, indiański grobowiec, sauna, arena do tańca słońca, travois (indiański środek transportu) oraz jedyna w Europie naturalnych rozmiarów indiańska ziemianka, w której mieści się muzeum z jedną z największych kolekcji replik indiańskiego rękodzieła w Polsce (bogato zdobione stroje, broń, instrumenty muzyczne, sprzęty codziennego użytku, ponad 100 eksponatów).

Strzelanie z łuku

Odwiedzający goście mogą oprócz zwiedzania z przewodnikiem skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak: tor przeszkód, strzelanie z łuku i z dmuchawki, rzut włócznią, rzut na bizonie rogi, rzutkami do celu, łowienie rybek, malowanie twarzy. Do dyspozycji zwiedzających jest plac zabaw, siłownia zewnętrzna, zadaszone stoliki z ławkami, miejsca na ogniska, mini zoo (zwierzęta z Ameryki Pn.), konie, a w okresie od lipca do października labirynt w kukurydzy.

Istnieje też możliwość  przeżycia niezapomnianej nocy przy ognisku w indiańskim tipi.

www.wioskaindianska.eu
www.facebook.com/WioskaIndianskaTatankaLodzkie/

Wioska Wokini w Ostaszowie

woj. dolnośląskie

Wioska Wokini powstała w 2007 roku. Na terenie pięknego Przemkowskiego Parku Krajobrazowego w malowniczych Borach Dolnośląskich przeniesiecie się do indiańskiego obozu, niczym wyjętego ze zdjęć XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu oraz poczuć się jak prawdziwy Indianin!

wioska_wokini.jpg

Poznaj życie Indian

W obozie na wyciągnięcie ręki są pióropusze, broń, stroje, czy nawet prawdziwy indiański skalp. A to tylko mały wycinek naszej jedenastoletniej kolekcji. Doświadczeni przewodnicy opowiedzą o życiu codziennym i zwyczajach Indian Ameryki Północnej, a także o ich rytuałach religijnych czy wojennych.

Pobyt w wiosce uatrakcyjni bogaty program. Każde dziecko odwiedzając wioskę będzie miało okazję spróbować swoich sił w:  torze przeszkód, rzutach rzutkami do celu, połowu rybek, strzelania z łuku – a to tylko niektóre z ćwiczeń, które  przygotowywały młodzież indiańską do dorosłego życia.

Po zmaganiach fizycznych będzie można odpocząć przy pięknych opowieściach snutych przez przewodników, przekazujących w prosty i zrozumiały sposób  stare mądrości życiowe aktualne również dzisiaj. Opowieści przybliżą też gościom wioski życie oraz zwyczaje tej odległej i wspaniałej kultury.

Wioska oferuje atrakcyjne lekcje dla zorganizowanych grup szkolnych oraz przedszkolnych.  Historia, geografia i ekologia na świeżym powietrzu? O tak!

W ofercie jest również zwiedzanie skansenu średniowiecznego obozowiska rycerskiego oraz największego w Polsce muzeum spreparowanych zwierząt.

www.wokini.pl
facebook.com/wioskaindianskawokini/

"Indiańska Wioska" Nowy Jaromierz woj. Lubuskie

wioska__so.jpg

- działająca od 2006r., od maja do sierpnia każdego roku, 
- organizujemy zajęcia i zabawy dla każdej grupy wiekowej, dla przedszkoli, szkół a także dorosłych (np. firm)
- organizujemy zajęcia dla grup osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych
- organizujemy urodzinówki dla dzieci
- program pobytu dopasowujemy do wieku uczestników i ich sprawności 
- prowadzimy rezerwacje terminów - aby pobyt miał charakter "kameralny"
- mamy ponad 200 eksponatów (rzeczy z XVIII i XIX w. Indian Ameryki Północnej, broń palna, skóra z bizona itp.)
- fort "western", ciuchcia turystyczna, plac zabaw, ogniska itp.

facebook.com/indianwioska 
www.nesene.com

Wioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej koło Tarnowa

Wioska przedstawia niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian sprzed i po przybyciu białych ludzi na kontynent amerykański. Gromadzona przez 20 lat kolekcja indiańskiego rękodzieła: bogato zdobione stroje- suknie, koszule wojenne, pióropusze, mokasyny, legginy, instrumenty muzyczne - bębny, grzechotki, flet indiański, broń- łuki, tomahawki, maczugi, colt, winchester a także przedmioty codziennego użytku- torby sakralne, podróżne, osobiste i wiele innych, decyduje o wyjątkowości tego miejsca.

wapitti.jpg

Wszystkie przedmioty są replikami lub oryginałami, wykonanymi z naturalnych materiałów, używanych przez Indian w XIX wieku takich jak: wyprawiane lub surowe skóry jeleni, bizonów, drewno, muszle, pióra, ozdobione są szklanymi koralikami lub kolcami igłozwierza- ursona, której to techniki używali na długo przed przybyciem białych ludzi.

Kolekcja zbierana przez 20 lat podczas zlotów polskich miłośników Indian oraz na międzynarodowych festiwali pieśni i tańca indiańskiego zwanzch Pow Wow. Mamy kontakty z Indianami z plemion Czarne Stopy, Lakota i Czejenowie. Wszystkie te wyjazdy i spotkania pozwoliły nam zdobyć wiedzę na temat rękodzieła, a także nabyć oryginalne eksponaty. Obecnie nadal wykonujemy repliki, według wiedzy i wskazówek przekazanych nam między innymi przez samych Indian.

Skansen Fort Wapiti jest usytuowany w malowniczej okolicy, sam w sobie jest punktem widokowym. Wioskę okalają wzniesienia Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki i Liwocza z jednej strony, a Kokocza z drugiej. Pogórze Ciężkowickie, bo tak nazywa się kraina, ma w sobie nieodparty urok.

Wioska Indiańska w Zalasowej oferuje program edukacyjno-rozrywkowy dla grup szkolnych, przedszkolnych i kolonijnych. Oprócz wysłuchania ciekawej prelekcji, można u nas również postrzelać z łuku, dmuchawki, wiatrówki, rzucać włócznią, nauczyć się indiańskiego tańca i piosenki, pomalować buzię w indiańskie wzory a także spróbować gier i zabaw zręcznościowych, które przygotowywały dzieci i młodzież indiańską do dorosłego życia. Zapraszamy również turystów indywidualnych, rodziny z dziećmi a także osoby, które chciałyby w pięknej scenerii, jaką tworzą indiańskie domostwa tipi, zorganizować urodziny lub inną imprezę okolicznościową czy firmową przy ognisku.

Zapraszamy!

Fort Wapiti w Zalasowej http://www.wapiti.pl

Bieg Na Rzecz Ziemi

Bieg na Rzecz Ziemi to przedsięwzięcie nastawione na propagowanie idei ochrony środowiska, obrony praw człowieka i promowania zdrowego stylu życia, integrację ludzi różnych kultur oraz promujące tradycje Indian Ameryki Północnej, tradycje i kulturę miejsc, przez które prowadzi trasa Biegu.

bieg_na_rzecz_ziemi.jpg

W 1977 r. Krąg Starszyzny złożony z przywódców duchowych, matek klanów i tradycyjnych wodzów plemion indiańskich wezwał do takiego kierowania wychowaniem młodych pokoleń, by żyły w harmonii ze środowiskiem, nie niszcząc swej przyszłości i życia Matki Ziemi. Indianie wezwali do zaniesienia tego przesłania do lokalnych społeczności na całym świecie.

To posłanie stało się ideą założycielską dla Świętych Biegów, które od 1978 r. organizuje m.in. Dennis Banks, jeden z liderów American Indian Movement. W 1990 r. Święty Bieg Na Rzecz Ziemi i Życia (Sacred Run Europe ’90) przemierzył drogi Europy z Londynu, przez Polskę, do Moskwy. To wtedy wielu Polaków miało okazję po raz pierwszy poznać tubylczą filozofię ochrony Ziemi, a Święty Bieg stał się inspiracją dla kolejnych międzynarodowych, krajowych i regionalnych biegów i marszów „z przesłaniem”. Z czasem nabrała formę Biegów Na Rzecz Ziemi.

Bieg Na Rzecz Ziemi nie jest inicjatywą nastawioną na zdobywanie rekordów i liczenie wyników. Liczy się fakt uczestnictwa, szacunku dla Ziemi i dla innych ludzi współuczestniczących w Biegu.

Bieg Na Rzecz Ziemi odbywa się dwa razy w roku: wiosną na trasie Stary Gostków – Uniejów i jesienią w różnych częściach Polski. Bieg Na Rzecz Ziemi jest nastawiony na promowanie miejsc, przez które prowadzą jego kolejne edycje. Podczas Biegu uczestnicy poznają historię, kulturę miejscowości i regionów.

www.facebook.com/biegnarzeczziemi

Wstecz

Współpraca Medialna

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact