W Poznaniu biznes spotkał się z pasją | TOUR SALON 2017

toursalon_podsumowanie.jpg

To były trzy fantastyczne dni dla branży turystycznej w Polsce, a także wszystkich pasjonatów podróży i aktywnego wypoczynku. W Targach Czterech Pasji wzięło udział łącznie 42 902 uczestników. Same targi TOUR SALON 2017 odwiedziło blisko 8.000 osób, tj. ok. 16% więcej niż podczas ubiegłorocznej edycji! Wśród profesjonalnych zwiedzających byli kupcy z wielu krajów, a Biznes Planner TOUR SALONU aż huczał od umawianych spotkań. Na TOUR SALONIE zaprezentowało się 261 wystawców z 22 krajów. Na targach poznaliśmy m.in. zwycięzców prestiżowych Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej, nowego konkursu NEW TECH – NEW TRAVEL i innych znaczących nagród w branży turystycznej. Byliśmy również świadkami sukcesu V edycji Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń.

ts_2017_1.jpg

TOUR SALON od 28 lat dla profesjonalistów jest miejscem spotkań biznesowych, źródłem nowych ofert oraz platformą komunikacji i wymiany doświadczeń. Dodatkowo dla osób zawodowo związanych z branżą turystyczną, to okazja do skompletowania od A do Z ofert wyjazdów turystycznych, motywacyjnych, integracyjnych, czy też tak zwanych ,,zielonych szkół”. W tym roku wybór ofert turystycznych był zdecydowanie większy, niż podczas pierwszej edycji wydarzenia organizowanego w lutym. Dzięki całorocznej wytężonej pracy zespołu organizacyjnego, stoiska wystawców wypełniły dwa pawilony. Atmosfera sprzyjała kontaktom biznesowym. – Udało nam się zachęcić klientów biznesowych do korzystania z Biznes Plannera TOUR SALONU. W ten sposób umówiono setki spotkań – komentuje Anna Myślak, dyrektor TOUR SALONU.  – Wystawcy dostrzegli, że wyciągnęliśmy wnioski z zeszłorocznej edycji i docenili wprowadzone przez nas zmiany. Za tym stała również jakość zwiedzających, która była satysfakcjonująca. Co prawda Strefa Biznesu nadal wymaga korekt lub też edukacji osób korzystających z nich.  Niestety nie wszyscy Wystawcy, którzy wykupili stoliki siedzieli przy nich – dodaje Myślak.  Dobrze jednak się składa, że taka forma promocji, która od dawna funkcjonuje na targach zagranicznych, została wprowadzona w Polsce po  raz pierwszy właśnie na TOUR SALONIE i będzie konsekwentnie rozwijana.

W Poznaniu było widać bardzo dobre podejście wystawców do klientów indywidualnych, których wymagania ostatnio się zmieniły. Klient jest teraz indywidualistą i potrzebuje skrojonej na własne potrzeby oferty turystycznej. Wystawcy przygotowali się w tym temacie perfekcyjnie. Każdy gość TOUR SALONU znalazł wyjazd dla siebie, na własnych warunkach, a było w czym wybierać: ofertach biur podróży, touroperatorów z polski i zagranicy, hoteli, ośrodków spa, lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych, a także przewoźników promowych. Niezależnie od wieku, zwiedzający czerpali inspiracje do zorganizowanych, czy samodzielnych wypraw i podróży na nachodzącą Wielkanoc, majówkę czy sezon wakacyjny. Z kolei w ramach GIEŁDY TURYSTYCZNEJ turyści rezerwowali wyjazdy w atrakcyjnych cenach.

LUBELSKIE – smakuj życie!

ts_2017_4.jpg

W tym roku Region Partnerski TOUR SALONU – Lubelskie – zachęcał turystów do odkrywania nowych wyzwań i miejsc oraz aktywnego wypoczynku niezależnie od pory roku.  Na stoisku można było znaleźć m. in. ofertę turystyki aktywnej – rowerowej i kajakowej oraz turystyki kulturowej, która wiązała się m.in. z jubileuszem 700-lecia miasta Lublina. Na stoisku były pokazy kulinarne, a także codzienne konkursy wiedzy o regionie. Ponadto przez trzy dni uczestnicy targów poznawali atuty Lubelskiego podczas bloków prezentacji i warsztatów, które prowadzili m.in. przedstawiciele turystycznej branży z wielu atrakcyjnych miejsc regionu.

Miejsce ogłaszania zwycięzców

ts_2017_5-jpg.jpg

Targi w Poznaniu były areną, na której poznano zwycięzców prestiżowych konkursów. W tym roku na TOUR SALONIE po raz kolejny po rocznej przerwie odbyła się Gala Polskiej Organizacji Turystycznej. Oskara polskiej turystyki, czyli Złoty Certyfikat POT otrzymała Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po raz pierwszy w Poznaniu poznaliśmy laureatów I edycji konkursu „New Tech – New Travel”, w którym  Polska Organizacja Turystyczna i Międzynarodowe Targi Poznańskie postawiły na nowe technologie w turystyce i start-upy. Zwycięzcą I edycji konkursu New Tech – New Travel w kategorii B2B została firma Eventory za Platformę Eventory.  Z kolei w kategorii B2C laureatem została firma CandyRent za platformę CandyRent.

Po roku przerwy na TOUR SALON wróciły takie konkursy jak: Roża Regionów, Touroperator Roku, Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej, Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej.  – To jest dla nas zaszczyt, bo oznacza to, że jesteśmy ważnym miejscem na mapie wydarzeń dla branży turystycznej w Polsce – cieszy się dyrektor targów.

Rozstrzygnięto także nowy, zorganizowany przez POT konkurs - Ambasador Miejsca 2016. Jego laureatką została Katarzyna Łaskawiec, autorka bloga Polskapogodzinach.pl. Uznanie kapituły konkursowej zyskał jej tekst opisujący tradycje świąteczne na Śląsk.

Wydarzenia dla profesjonalistów

Dla wystawców i profesjonalnych zwiedzających po raz kolejny zaaranżowano spotkanie z blogerami podróżniczymi. Trzecia edycja TOUR SALON Blog Meeting, podczas której influencerzy dyskutowali o swoich możliwościach w dotarciu do turystów, którzy planują zwiedzić konkretne miejsce cieszyła się dużym powodzeniem.

ts_2017_2-jpg.jpg

Na TOUR SALONIE kontynuowano również drugą edycję bezpłatnych warsztatów  „Dlaczego Twoje biuro podróży gubi klientów?” dedykowaną dla biur podróży. Dobra frekwencja jest dowodem, że temat wymyślony przez TOUR SALON jest strzałem w dziesiątkę. Cały  czas przybywa osób, które są otwarte na porcje dobrych praktyk i porad, na wiedzę jak zatrzymać stałych oraz ściągnąć nowych klientów, którą przekazywał dr Marek Borowiński. Na targach odbyła się również dyskusja pt. „Nowa Dyrektywa UE – szanse i zagrożenia dla branży turystycznej. Prezentacja i dyskusja”, którą zorganizowała Polska Izba Turystyki. Ponadto rozmawiano również o marketingu destynacji turystycznych, a szczegóły w jaki sposób promować turystykę przez doświadczenie przybliżali specjaliści z Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc. Natomiast o podobnym temacie, ale z punktu widzenia blogera i osoby, która ciągle podróżuje po Polsce odbyło się  wystąpienie Macieja Marczewskiego pt. Regiony i Miasta 2.0: jak mądrze je promować?

Pasja podróżowania

Targowe ekspozycje były oblegane przez zwiedzających, bo na każdym stoisku było mnóstwo atrakcji, konkursów i panował gwar rozmów. Można było poznawać miejsca przez smakowanie regionalnej kuchni i przekąsek.  Duże wrażenie na turystach i podróżnikach zrobiły wystąpienia na Scenie Kultury i spotkania z gośćmi specjalnymi.

collagets_2017_publi-jpg.jpg

Podróżnicy kochają nowoczesne technologie

Nowoczesne technologie śmiało wkroczyły w świat turystyki i właśnie dlatego Polska Organizacja Turystyczna postawiła na multimedialną przestrzeń, w której podróżowaliśmy wirtualnie po Polsce na przykład w okularach VR. Były też trenażery wioślarskie, a wszystko w świetnej atmosfery przeprawionej dawką wiedzy, w tym dla profesjonalistów. Dla tej grupy zwiedzających przygotowano panel dyskusyjny nt. trendów technologicznych na 2017 rok i komercyjnym wykorzystaniu nowinek technologicznych dla turystyki. Moderatorem panelu była prof. SGH, dr hab. Magdalena Kachniewska, a wśród panelistów był m.in. Mateusz Kusznierewicz, który chwilę wcześniej odebrał nagrodę w konkursie „New Tech – New Travel” w kategorii B2B za Platformę Eventory.

Potencjał agroturystyki

Nawiązujące do atmosfery ludowych wzorów i wiejskiej zagrody, stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ten sposób promowało na TOUR SALONIE program „Odpoczywaj na wsi”. Bogata oferta gospodarstw agroturystycznych w Polsce, których jest blisko 8 tysięcy, skutecznie kusi mieszkańców dużych miasta do chwili wolnego w atmosferze eko, slow life czy slow food.

Goście targów

ts_2017_podroznicy_1-jpg.jpg

W piątek gościem dnia był Marek Kamiński, który w historii „Ziemia i wszystkie jej bieguny” zawarł opowieść podróżniczą  o najnowszych wyprawach oraz zilustrował ją pokazem zdjęć. Po spotkaniu wokół podróżnika zebrał się tłum fanów i trzymając książki słynnego polarnika ustawiało się w kolejce po autografy.

W sobotę obok Sceny Kultury stanął nietypowy rekwizyt – legendarny Maluch (Fiat126p), którym Arkady Paweł Fiedler przeprawiał się z kontynentu na kontynent: Amerykę, Afrykę i Azję. Także i w  tym przypadku, na spotkanie z wnukiem słynnego podróżnika przyszło wiele osób, które również zbierały autografy w najnowszej książce Fiedlera.  – Hejka, to ja Simon! – tak przywitał dzieci Szymon Radzimierski, który od razy wciągnął maluchy w przygodę na Borneo. Opowieści 10-letniego blogera o pająkach, spotkaniu z orangutanem i wielkimi żółwiami wywołały wypieki na twarzach wszystkich zgromadzonych. Z tym samym entuzjazmem najmłodsi uczestnicy TOUR SALONU wysłuchali pełnej przygód opowieści Łukasza Wierzbickiego zatytułowanej „Machiną przez Chiny”.

Festiwal Podróżniczy „ŚLADAMI MARZEŃ”

Zajęte wszystkie miejsca (te na krzesłach i na podłodze), wyłączone światła, bijący blask zdjęć z ekranów i cisza na sali – tak wyglądały prelekcje, które odbyły się podczas piątej edycji Festiwalu Podróżniczego „ŚLADAMI MARZEŃ”. Autorski projekt Jaśminy i Tomasza Labusów także i tym razem przyćmił poprzednią edycję! Podczas wystąpienia Piotra Horzeli padł nowy rekord frekwencji - 835 słuchaczy.  W ciągu trzech dni festiwalowych 27 prelegentów opowiedziało 21 prelekcji. Po raz pierwszy rywalizacja na najlepszą  opowieść odbywała się w dwóch kategoriach: Polska i Świat.

ts_2017_fstiwal-jpg.jpg

I tak, pierwsze miejsce w kategorii „Śladami Marzeń po Polsce” otrzymała Anita Demianowicz za prelekcje „Polska jest piękna, czyli dookoła Polski rowerem”. Z kolei w kategorii „Śladami Marzeń przez Świat” pierwsze miejsce otrzymał Adam Szostek za prelekcję „Longandroll – reaktywacja! 1000km na desce przez Malezję!”. Drugie miejsce otrzymał Szczepan Ligęza za opowieść „Do źródeł rzeki, której nie ma”, oraz  trzecie: Tomasz Jakimiuk za historię „Hulajnogą i autostopem z Podlasia do Chin”.

Strefa KONTYNENTÓW

Po raz pierwszy na TOUR SALONIE powstała Stefa KONTYNENTÓW, a jej gospodarz – magazyn podróżniczy KONTYNENTY – zaprosił m.in. na Afrykański Targ, czy do mongolskiej jurty. Każdy, kto odwiedził Strefę KONTYNENTÓW znalazł praktyczne rozwiązania od akcesoriów, sprzętu, odzieży po aparaty fotograficzne czy drony, które sprawiają, że wyprawa jest przyjemniejsza. Oczywiście w Strefie gościliśmy podróżników: Marka Kamińskiego, Piotra Malczewskiego, Arkadego Pawła Fiedlera, Pawła Kosickiego, Aruna Milcarza, Łukasza Wierzbickiego, Krzysztofa Deszczyńskiego oraz Katarzynę Nizinkiewicz

Tegoroczna edycja targów TOUR SALON należy do udanej i można się spodziewać, że w przyszłym roku targi TOUR SALON świętować będą jeszcze większy sukces! Kolejna, 29. edycja tarów odbędzie się w dniach 9 -11 lutego 2018 r., na którą już teraz organizatorzy zapraszają wystawców i zwiedzających.
[ Wstecz ]
Współpraca Medialna

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact