Patronat Honorowy


Partnerzy Targów
Wielkopolska Organizacja Turystyczna

wot_tour_salon_2018__poznan.jpg

fot. Karol Budziński

Zabytki historii i architektury? Są. Tajemnicze zamki i pałace? Są. Lasy i jeziora? Są.

Wypoczywać aktywnie? Można. Kajakiem, rowerem, parowozem, a konno? Do wyboru.

A slow? A jakże. Regionalna kuchnia? Przepyszna!

Wielkopolska.

Wielka historia, wielka przygoda.

To właśnie tu Mieszko I przyjął chrzest, to tu odbył się Zjazd Gnieźnieński, wzmacniający struktury Państwa Bolesława Chrobrego. Stąd wywodzi się nasze godło: król Przemysł II, wcześniej książę wielkopolski, jako pierwszy użył orła w koronie w swojej pieczęci majestatycznej. Wspomnienia Adama Mickiewicza z pobytu w Wielkopolsce stały się kanwą wydarzeń opisanych w „Panu Tadeuszu”. To tu odwaga i bohaterstwo doprowadziły do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, które przypieczętowało wolność i niepodległość tego regionu po wielu latach zaborów.

W Wielkopolsce:

  • poznasz historię pierwszych władców Polski na Szlaku Piastowskim najstarszym szlaku kulturowym w naszym kraju,
  • otworzą się przed Tobą wrota zamków i pałaców m.in. w Antoninie, Dobrzycy, Rydzynie, Gołuchowie czy Kórniku, które opowiedzą historię ludzi tu mieszkających, którzy śmiało i rozważnie tworzyli przyszłość, otaczając troską przeszłość i teraźniejszość,

wot_zamek_w_rydzynie.jpg

zamek_w_goluchowie-fot-piotr_namiota.jpg

wot_wielka_petla_wielkopolski.jpg

  • wyruszysz w podróż parowozem, a szlak kolei wąskotorowych poprowadzi Cię przez urokliwe miasteczka, zatrzymując się na zabytkowych dworcach,
  • rozsmakujesz się w kuchni regionalnej kosztując takich smakołyków jak andruty kaliskie, rogal świętomarciński, wielkopolski ser smażony czy kaczka
    z pyzami i modrą kapustą.

Zapraszamy na spotkania z Wielkopolską podczas Targów TOUR SALON 2018, a razem z nami, do Wielkopolski zapraszają, obecni na stoisku nr 23 (hala 7A):

POWIAT GNIEŹNIEŃSKI

Niewiele jest w kraju miejsc, które, tak jak Powiat Gnieźnieński, łączą wielowiekową historię z nowoczesnością
i dynamicznym rozwojem. Przez przeszło dziesięć wieków Pierwsza Stolica Polski była świadkiem wydarzeń, których wagi nie sposób przecenić. Wiele pamiątek z minionych wieków zachowało się tu do dziś: Katedra Gnieźnieńska, palatium księcia Mieszka na Ostrowie Lednickim, zbiory Muzeum Początków Państwa Polskiego, czy bazylika trzemeszeńska na Szlaku Piastowskim. Wszystko to i wiele więcej… do zobaczenia w Powiecie Gnieźnieńskim!

MIASTO KONIN I POWIAT KONIN

wot_powiat_koninski.jpg

Powiat Koniński, położony w samym centrum Polski, przedzielony doliną Warty, z malowniczymi jeziorami, rezerwatami, parkami oraz nieskażonymi lasami, obfitującymi w bogactwo rzadkich gatunków roślin i zwierząt, stanowi zarówno wygodną bazę turystyczną, jak i atrakcyjne miejsce dla dłuższego wypoczynku. Sympatycy turystyki aktywnej i slow, wędkarze, piechurzy oraz poszukiwacze osobliwości przyrodniczych i ciekawostek historycznych, wybierając na miejsce wypoczynku Ziemię Konińską, na pewno nie będą się nudzić. Powiat Koniński – dla ciała
i dla ducha.

ORGANIZACJA TURYSTYCZNA LESZNO – REGION

wot_leszno.jpg

Leszno doceniły już tysiące turystów: warto odwiedzić nie tylko samo miasto, ale również skorzystać
z wyjątkowych walorów regionu. Atrakcyjnie czas spędzą tu zarówno wielbiciele historii i zabytków architektury, jak i amatorzy aktywnego spędzania czasu wolnego, także ci, którzy chcą wypocząć nad wodą. Leszno leży w bliskiej odległości od znanych ośrodków wypoczynkowych (Boszkowo, Osieczna, Wieleń), znajdujących się nad pięknymi
i czystymi jeziorami.

Malowniczy region leszczyński jest niezwykle bogaty w zabytki: pałace, dwory, kościoły, klasztory. Piękno
i różnorodność architektury tej okolicy prezentują specjalnie opracowane trasy. Turystyczną ofertę regionu znakomicie uzupełniają gospodarstwa agroturystyczne, których niewątpliwym atutem jest doskonała kuchnia.

GMINA MIĘDZYCHÓD

wot_miedzychod.jpg

Międzychód, położona nad Wartą i Puszczą Notecką urokliwa miejscowość przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego. Miasto o wyjątkowym w skali kraju układzie urbanistycznym z położonego na przesmyku malowniczego rynku można wąskimi uliczkami szybko dotrzeć na brzeg jeziora... lub rzeki.

Ponad 50% powierzchni gminy Międzychód porastają bogate w runo leśne oraz zwierzynę łowną stare Puszczy Noteckiej, które w połączeniu z czystymi i pełnymi okazałych ryb jeziorami, stanowią doskonałą podstawę aktywnego wypoczynku. Wodniacy powinni (po)znać położoną w tzw. „Starym Porcie” nad Wartą nowoczesną stanicę wodną, ważny punkt Wielkiej Pętli Wielkopolski. Natomiast Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach zaprasza na warsztaty „ginących zawodów” i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Rozszyfrowując: hasło „Międzychód – miasto z pompą” (i logotyp) nawiązuje do jednej z atrakcji turystycznych: Laufpompy - źródła artezyjskiego o właściwościach leczniczych, ujętego ponad sto lat temu w ozdobną żeliwną pompę.

Międzychód w Krainie 100 Jezior zaprasza!

REGION ŚREMSKI, KROBIA I KRZYWIŃ

Region Śremski oraz gminy Krobia i Krzywiń to tereny bardzo urozmaicone przyrodniczo, kulturowo i turystycznie. Bogactwo wód naturalnych stwarza dobre warunki do uprawiania sportów wodnych i rekreacji. Liczne szlaki piesze
i rowerowe umożliwiają poznanie wielu atrakcji turystycznych. Różnorodność kulturowa i folklor to przede wszystkim Biskupizna ze swoim biskupiańskim szlakiem kulinarnym i dudziarzami w gminie Krobia, zespół Korbolanki w gminie Brodnica, tradycyjny strój ludowy z okolic Śremu oraz zespół Semplicze z Lubinia.

 

Specjalnym gościem Wielkopolski na Targach Tour Salon jest Hesja, z którą świętujemy w tym roku 10-lecie formalnej współpracy we wzajemnej promocji turystycznej.

Hesja położona w sercu Europy zaskakuje różnorodnością. Z jednej strony to jeden z najsilniejszych gospodarczo regionów Niemiec: Frankfurt nad Menem to drugi co do wielkości port lotniczy Europy, centrum finansowo-usługowe o znaczeniu globalnym, miejsce organizacji targów, siedziba giełdy, centrum naukowo-badawcze i uniwersyteckie. Z drugiej strony Hesja uwodzi dziewiczą naturą, górami, rzekami, winnicami, słynnymi uzdrowiskami (Wiesbaden, Bad Homburg) i małymi miasteczkami o tradycyjnej zabudowie szachulcowej (tzw. mur pruski).

Nasza rada: przedłużcie Państwo swoją podróż służbową w Hesji o kilka dni, odkryjcie szczególne piękno jej niepowtarzalnej natury, kultury, architektury smakując także przy okazji znakomitą kuchnię, a potem powróćcie oczarowani już jako turyści na dłuższy wypoczynek.

 

W 2017 roku w Konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej – Certyfikatu „Najlepszy Produkt Turystyczny” Wielkopolskę reprezentowały 3 wydarzenia, wyłonione w regionalnym etapie spośród 11 kandydatów.
Na Tour Salonie prezentację Wielkopolski doskonale dopełniają:

Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka jest największą w Polsce i Europie Wschodniej wystawą zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych. Festiwal, organizowany od 2002 roku w wielkopolskich Wilkowicach (Gm.Lipno k/Leszna) łączy wystawę, pokazy polowe i zawody oraz widowiskową paradę starych ciągników.

Na Festiwalu można zobaczyć przeszło 200 zabytkowych ciągników oraz około 100 maszyn i urządzeń rolniczych, pokazy m.in. zbiór zboża, omłoty, orka przybliżają specyfikę pracy na wsi wczoraj i dziś. Szukający emocji odnajdą je w konkurencjach sprawnościowych takich jak „traktor pulling”, „odpalanie bombaja”, „odpalanie korbą” i „wyścigi traktorów”.

W 2018 roku zapraszamy w dniach 18-19 sierpnia.

 

Koronacja Królewska to flagowe wydarzenie Królewskiego Festiwalu Artystycznego oraz całego kulturalnego lata w Gnieźnie. To święto miasta, kiedy jego centrum zamienia się w tętniącą życiem osadę piastowską: place
i miejsca spacerowe wypełniają się rekonstruktorami, rzemieślnikami, artystami realizującymi projekty i działania, inspirowane dziedzictwem Miasta Królów. Turyści mogą wziąć udział w szeregu warsztatów i pokazów, nierzadko wymagających ich osobistego zaangażowania, co jest źródłem dodatkowej zabawy.

Koronacja Królewska, impreza o długoletniej tradycji, umiejętnie łączy rekonstrukcję historyczną z artystycznym wykorzystaniem nowych technologii (m.in. video mapping 3D na elewacji gnieźnieńskiej katedry) aby jak najpełniej opowiedzieć historię Pierwszej Stolicy Polski.

W 2018 roku zapraszamy w dniach 28-29 lipca

 

Największe w Polsce nocne plenerowe widowisko historyczne „Orzeł i Krzyż” zabiera widza
w przejmującą i ekscytującą półtoragodzinną podróż po losach Polski: to spektakularna opowieść prowadząca od legend i założenia Państwa Polskiego przez tryumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i Solidarność. Ponad tysiąc historycznych postaci, trzystu aktorów, scena wielkości sześciu boisk piłkarskich, mappingi, projekcje na ekranach wodnych i efektowna gra światłem. Widowisko to nie tylko pełna emocji lekcja historii, spektakl nie zawiedzie także jej znawców.

W 2018 roku zapraszamy na spektakle „Orzeł i Krzyż - Niepodległa” w piątki i soboty od 29 czerwca do 14 lipca. Ilość biletów ograniczona.

Widowisko „Orzeł i Krzyż - Niepodległa” jest częścią Parku Dzieje – historycznego parku rozrywki i edukacji, który można odwiedzać 5 maja do 30 września.

 

 

[ Wstecz ]
Współpraca Medialna

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact