Patronat Honorowy
Partnerzy Targów
Śląsk aktywnie

Beskidy

Południową część województwa śląskiego zajmują góry Beskidy. Obejmują one swoim zasięgiem trzy grupy górskie: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i zachodnią część Beskidu Małego. Ich wysokość kształtuje się od 933 m n.p.m. (Czupel w Beskidzie Małym) do 1542 m n.p.m. (Góra Pięciu Kopców w masywie Pilska, w Beskidzie Żywieckim).

na_szlaku_z_szyndzielni_na_klimczok-fot-

Beskidy są dobrze zagospodarowane zarówno pod względem bazy noclegowej i gastronomicznej, tras turystycznych oraz infrastruktury narciarskiej, jak i atrakcji turystycznych (zabytki, muzea, imprezy cykliczne).

Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie są popularnymi akwenami wykorzystywanymi przez miłośników turystyki aktywnej do wszelkiej rekreacji wodnej.

szczyrk-fot-m-hajkovsky-www-szczyrkowski

Beskidy to wyjątkowy region, latem czy zimą oferują niezapomniane atrakcje i urzekają malowniczością otaczających krajobrazów.

Jura aktywnie

Jeden z najpiękniejszych krajobrazowo i najpopularniejszych turystycznie regionów w Polsce. Charakterystycznymi cechami krajobrazu są malownicze wapienne skały uformowane przez przyrodę często w wyszukane formy - bramy i okna skalne oraz iglice. Ukształtowane zostały w procesach erozyjnych przez wiatr, deszcz i mróz.

aktywnie_na_jurze-fot-arch-zgj-2.jpg

Tereny te znakomicie nadają się do wędrówek pieszych, rowerowych, konnych, a zimą – narciarskich. Umożliwiają je dobrze oznakowane szlaki – głównie Szlak Orlich Gniazd prowadzący z Krakowa do Częstochowy.

cisowa-stok_narciarski-fot-t-gebus.jpg

Na Jurze funkcjonuje kilkanaście ośrodków jazdy konnej a na miłośników sportów wodnych oraz żeglarzy czeka - Marina Poraj.

Aktywnie w metropolii

Nie ma w Polsce drugiego takiego ośrodka wielkomiejskiego, którego jedną czwartą powierzchni stanowią lasy i parki (przykładowo: Katowice 46% powierzchni miasta to tereny zielone, Jaworzno 38%, Tychy 31%, Chorzów 30%). Duże połacie zieleni czynią to miejsce wyjątkowo przyjaznym wszelkiej aktywności, (dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, tras nordic walking). Na co dzień korzystają z nich głównie mieszkańcy, turyści zaś zachwycają się ich ilością i urokiem.

trzy_stawy_fot-natalia_wojcik-20_of_49.j

Przyrodniczymi atrakcjami Metropolii zimową porą są Palmiarnia w Gliwicach i Egzotarium w Sosnowcu. Obie placówki prezentują tropikalną roślinność i liczne gatunki drobnej fauny (warany, żółwie, ryby).

zabie_doly-bytom2_fot-natalia_wojcik.jpg

Wiele miast Metropolii dysponuje systemem rowerów miejskich stanowiących coraz popularniejszy środek transportu na terenie aglomeracji.

[ Wstecz ]
Współpraca Medialna