Patronat Honorowy
Partnerzy Targów
Śląsk Cieszyński

Zapraszamy na stoisko Śląska Cieszyńskiego i Jastrzębia-Zdroju. Zasięgną tutaj Państwo informacji dotyczących bogatej historii, wyjątkowej kultury, różnorodności krajobrazu i lokalizacji. Wszystko to, co tworzy całokształt zachęcający do bliższego poznania i zobaczenia wszystkiego z bliska w naszym regionie.

Stolicą i głównym centrum Śląska Cieszyńskiego jest Cieszyn, a w nim najcenniejszy zabytek Śląska Cieszyńskiego, czyli romańska Rotunda św. Mikołaja. W otoczeniu Rotundy możemy zobaczyć również: Wieżę Piastowską (najlepszy punkt widokowy na miasto i okolicę, pozostałość po XVI-wiecznym zamku Piastów Cieszyńskich), Wieżę Ostatniej Obrony z XIII wieku, Pałac Myśliwski (rezydencję Habsburgów z XIX wieku), a także budynki Browaru Zamkowego. Z kolei w centrum warto odwiedzić rynek z ratuszem i okazałymi kamienicami, pałac hrabiowskiej rodziny Larischów-Mönnichów (w którym znajduje się Muzeum Śląska Cieszyńskiego), secesyjny Teatr im. Adama Mickiewicza, a także Kościół Jezusowy (największy i najważniejszy kościół ewangelicki w Polsce).

rynek.jpg

Niedaleko Cieszyna leży Ustroń - miasto uzdrowiskowe. Jest to znakomite miejsce wypadowe na beskidzkie szlaki. To tutaj zaczyna się najdłuższy szlak w polskich górach (ok. 496 km), zwany Głównym Szlakiem Beskidzkim. Dalej -  Wisła – miejscowość położona  w sercu Beskidu Śląskiego, u stóp Baraniej Góry, z której biją źródła Czarnej i Białej Wisełki, od których zaczyna swój bieg rzeka Wisła.

trojwies_beskidzka-zimowa_panorama.JPG

Trójwieś Beskidzka: Jaworzynka, Koniaków, Istebna - wszystkie trzy są typowymi miejscowościami góralskimi, w których do dziś kultywuje się lokalne tradycje. Walorami beskidzkich miejscowości poszczycić mogą się także Górki Wielkie i Małe, malowniczo położona Brenna oraz byłe uzdrowisko Jaworze. Żabi kraj - gminy Skoczów, Strumień i Chybie, dawniej na tym obszarze znajdowała się duża ilość bagien i terenów podmokłych, na których od XIII wieku zakładano stawy hodowlane. Z tego powodu tereny te zostały nazwane Żabim Krajem. W Chybiu warto zapoznać się z historią Cukrowni, funkcjonującej od 1884 do 2009 roku, odwiedzić dawne folwarki Habsburgów, zajrzeć do jedynej na Śląsku Cieszyńskim winnicy lub stanąć twarzą w twarz z Utopcem (demonem wodnym, zrodzonym z duszy topielca).

Jastrzębie-Zdrój - miasto z bogatą uzdrowiskową przeszłością. Do najciekawszych zabytków należą m.in.: Pałac w Boryni - wybudowany w II połowie XVIII wieku, w stylu klasycystycznym (obecnie mieści się tu luksusowy hotel, a w piwnicy znajduje się stylowa restauracja) oraz Dom Zdrojowy - zabytkowy obiekt posanatoryjny stojący na terenie dawnego uzdrowiska, w Parku Zdrojowym, reprezentuje styl szwajcarski, a wybudowany został w 1862 roku.

budynek_uzdrowiska_w_ustroniu.jpg

Jest wiele do zobaczenia! Zapraszamy serdecznie!

[ Wstecz ]
Współpraca Medialna