Patronat Honorowy
Partnerzy Targów
Tajemnicza Kraina Turisede/Park Przygody Kulturinsel

a_geheime_welt_von_turisede.jpg

Zaledwie 20 km od Zgorzelca/Görlitz, w miejscowości Zentendorf/Bielawa Dolna, znajduje się unikalne na skalę Europy miejsce, zaliczane przez prestiżowy magazyn Gizmag do 10 cudów architektury lasu. To tu, wśród lasów leżących nad malowniczą Nysą, powstał pierwszy w Niemczech hotel domków na drzewach, a wokół niego eklektyczne połączenie parku tematycznego, skansenu, muzeum i ogrodu zoologicznego.

felsennest_klein.jpg

Kulturinsel to miejsce z fascynującą i działającą na wyobraźnie historią. Fabuła parku osnuta jest wokół cywilizacji tajemniczego ludu Turisede. Mówi się, że tysiące lat temu zamieszkiwał on tereny centralnych Łużyc i do perfekcji opanował sztukę budowania w drewnie. Z jego losami i osiągnięciami można zapoznać się zwiedzając muzeum (Historum) znajdujące się przy wejściu głównym do parku.

Legenda głosi, że jednym z osiągnięć cywilizacyjnych Turisedyjczyków był zwyczaj osiedlania się w domkach na drzewie. Stąd na terenie parku oferowane są noclegi w drewnianych domkach. Ale jeśli myślicie, że jest to kilka desek zbitych na krzyż, to bardzo się mylicie! Domki to małe arcydzieła – każdy z nich jest unikalny, inaczej wyposażony, każdemu patronuje inny duch ludu Turisede.

Na miłośników nocowania z przygodami, oprócz domków na drzewie, czekają m.in.: ziemianka, orientalne namioty, czy kokony snów – każdy znajdzie tu coś na swoją kieszeń i wyobraźnie. Park oferuje ponad 200 miejsc noclegowych w różnym standardzie i rodzaju zakwaterowania.

Z ludem Turisede i jego zwyczajami można się również zapoznać uczestnicząc w niezwykłym Krönum, czyli teatralnej uczcie. Jest to wyróżnione nagrodami show w postaci kolacji połączonej z przedstawieniem teatralnym odbywające się w spektakularnej sali koronacyjnej. Widowisko odbywa się co prawda w języku niemieckim, ale polscy goście są niezwykle mile widziani.

Na terenie Parku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i festiwali – ze spektakularnymi Igrzyskami Turisedyjskimi, które rozgrywają się zawsze w pierwszy weekend września (FOLKLORUM 06. - 08.09.2019) na czele. Podczas trzech dni, na kilkunastu scenach, mają miejsce koncerty artystów z całego świata, egzotyczne kramy, warsztaty i porywające pokazy.

2013_folklorum_aktionen_schnaps_im_silbe

Kraina Turisede rozpościera się także po polskiej stronie Nysy Łużyckiej, we wsi Bielawa Dolna. Swobodne przemieszczanie się między obiema częściami możliwe jest dzieki mostowi pieszemu wybudowanemu w ramach II etapu projektu Przygoda z Nysą (Interreg Polska-Saksonia). Tuż przy nim można uraczyć się kawą na samym środku rzeki w pływającej kawiarni na Nysie! Jest ona popularnym miejscem postojowym podczas spływów pontonowych po urokliwej rzece.

Również tutaj, w Zakątku Turiusa, czekają na gości liczne atrakcje – przyjazne zwierzęta we Wspólnocie Bawołów, Labiryncie Kóz, strzelnica 3D, Leśna galeria sztuki ludu Turisede, Kawiarnia Widokowa, czy zagadka hrabiego Welldone w grze typu escape room. Najnowszą atrakcją tego miesjca jest wieża widokowa – Camera Obscura – wybudowana w IV etapie projektu Przygoda z Nysą (Interreg Polska-Saksonia), dająca niepowtarzalną okazje do obserwacji okolicy. Kolorowa wioseczka pochwalić się może również Ogródem Rzeźb, w którym można podziwiać drewniane dzieła sztuki autorstwa Pana Mieczysława Grabuńczyka oraz uczestników plenerów rzeźbiarskich.

Godziny otwarcia i ceny

Tajemnicza Kraina Turisede otwarty jest od marca do listopada od godz. 10.00. Wstęp na teren po stronie polskiej (w sezonie) oraz na część niemiecką poza sezonem (listopad-luty) jest bezpłatny.

Bilet wstępu w sezonie: osoba dorosła 15 euro/dziecko (4-14 lat) 10 euro

Tajemnicza Kraina Turisede to obowiązkowy punkt dla Łowców Przygód w każdym wieku.

.

[ Wstecz ]
Współpraca Medialna